Město Salalah leží v jihovýchodní části Ománu na pobřeží Arabského moře v provincii Dhofar. Salalah je rodištěm sultána Qaboose in Saida a je druhým největším městem v zemi hned po Muskatu. Arabské tradice a islámské náboženství hrdě symbolizují pozůstatky starobylého paláce, který dle dávných pověstí patřil královně ze Sáby. Dominantou je pohoří Qara, která se v období dešťů mění v úchvatnou pouštní oázu plnou zeleně a je proslulá také svými vodopády. Salalah je totiž jednou z mála oblastí, kde každoročně zasahují od června do září monzumy, jež zavlažují celou oblast a dávají jí netypickou zelenou barvu vegetace.
Přístav Salalah je oblíbeným cílem okružních plaveb také pro své dlouhé písečné pláže s křišťálově čistým mořem, jež jsou velkým lákadlem pro milovníky šnorchlování a potápění.
Plavby a sezóna v Salalah
Přístav Salalah přivítá nejvíce výletních lodí od podzimu do jara. V létě zde panují vysoké teploty a monzumy. Přístav Salalah navštěvují evropské, asijské i americké lodě: MSC, Costa, AIDA, Royal Caribbean, Princess Cruises, Norwegian Cruise Line, Viking Ocean Cruises, Regent Seven Seas, TUI, Silversea a další. Je oblíbenou zastávkou plaveb kolem světa.
Kam se vydat v Salalah
Při individuální návštěvě byste rozhodně neměli vynechat návštěvu Sultánova paláce nebo skálu Maghsail Blowholes, ze které vystřikuje mořská voda. Přímo ve městě se nachází dlouhé a široké písečné pláže s mírným vstupem do moře nebo o kus dále zase vlny tříštící se o skaliska. Za návštěvu stojí bývalé hlavní město Mirbat vzdálené cca 75 km, kde můžete obdivovat blankytně modré moře nebo pohoří Jabal Samhan, jež je přírodní rezervací. Mirbat láká potápěče svým úchvatným podmořským světem. K vidění jsou zde delfíni, želvy, murény, chobotnice, žraloci a vraky lodí. Další vyhledávanou turistickou atrakcí je sídlo předka osmanského sultána, hrad Taqah, jež se řadí mezi nejkrásnější hrady v Ománu.
Nejoblíbenější výlety v Salalah
- Jeskyně Al Marnef
- Mirbat - sídlo předka osmanského sultána
- Archeologické naleziště Al Balid
- Jeskyně Al Marneef s tryskajícími gejzíry
Naše tipy pro přístav Salalah
Omán a tedy i Salalah je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, a to i pro ženy.
Nákupy: keramika, stříbrné šperky, zdobené dřevěné skříňky Mandola, stříbrné dýky khanjar (pozor, při návratu na loď je budete muset odevzdat do úschovy do konce plavby), kadidlo Frankincense, výrobky pletené z palmových listů. Muttrah Souk je nejznámějším tržištěm v Ománu a nachází se zde obchody všeho druhu, takže najdete vše na jednom místě
Otevírací hodiny: Obchody bývají otevřené od 9:00 do 13:00 a pak od 16:00 do 21:00. V pátek dopoledne jsou zavřené.
Dejte si pozor na předměty ze slonoviny, hadí kůže, korálů či želvího Panciera - jejich obchod a dovoz je zakázán.
Gastronomie: Za národní ománské jídlo je považovaná shuwa z jehněčího či kůzlečího masa a rýže, dále pak chutná kaše s masem harees, kořeněný makbous z rýže, masa a zeleniny, thareed - chléb vařený v omáčce a míchaný s rybou, curry z velbloudího masa, mishkak - špízy z grilovaného masa a mořských plodů. Ze sladkostí místní milují halvu a datle. Ománská káva je slabá, s vůní růžové vody a šafránu, zatímco čaj je silný, sladký a krémový, dochucený kardamomem nebo zázvorem.
Měna: Ománský riál (OMR)
Jazyk: arabština, v turistických oblastech se domluvíte anglicky.
Bezplatný internet je dostupný v některých pobřežních kavárnách.
Etiketa: s respektem k místním zvykům je vhodné mít na veřejnosti zakryté nohy i ramena. Ženy by neměly mít volně rozpuštěné vlasy, při návštěvě mešity je požadované pokrytí hlavy (šátek).
Přístavní terminál Salalah
Přístavní terminál nedisponuje budovou a je obklopen pouští. Pro přepravu z lodi se používá taxi (běžná cena se pohybuje mezi 12 - 20 rijály) nebo kyvadlová autobusová doprava. Centrum města je od přístavu vzdáleno 15 minut jízdy.